طراحی آبنما

عناصر در طراحی‌های محیط بسیار متفاوت از طراحی‌های سالهای گذشته است. یکی از این موارد طراحی آبنما و یا اجرای آبنما می‌باشد. بسیاری از طراحی های مدرن را شاهد هستیم که از آبنمای لاکچری به عنوان عنصری برای طراحی داخلی و یا طراحی خارجی بهره می‌گیرند. در این بخش در رابطه با طراحی آبنما مواردی را ذکر می‌کنیم.

توسعه فضای سبز

آبنما چیست ؟

آبنما نوعی سازه است که در آن از حرکت آب استفاده می‌شود. آبنما به عنوان یک فاکتور تزئینی در طراحی‌های ساختمان، باغ ، ویلا و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین آبنما می‌تواند به عنوان یک اثر هنری نیز تلقی شود. آبنما انواع بسیار متعددی دارد که هر کدام مشخصات متفاوتی دارند. گستردگی آبنما به تعداد افرادی است که آن را طراحی می‌کنند. در بخش اول به معروفترین انواع ابنما اشاره می‌کنیم.

طراحی آبنما

انواع آبنما

طراحی آبنما بسیار گسترده است. در مورد انواع آن مثال‌های بسیاری وجود دارد. در این بخش تعدادی از انواع ابنما را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آبنما پرده ای

همانطور که از اسم این آبنما مشخص است پرده ای از آب را ایجاد می‌کند. منظور از پرده لایه نازکی از آب است که در هوا گسترده می‌شود. برای ایجاد این پرده اب را وارد آبنما کرده و با فشار آن را در سطح وسیعی به جریان می‌اندازند. شیوه ایجاد این پرده میتواند بسیار ساده از طریق یک لوله با سوراخ های ریز باشد و یا بسیار پیچیده از طریق کنترلرهای الکترونیکی پیشرفته باشد.

شیوه ساخت این آبنما از هر شکلی که باشد در ایجاد پرده ابی مشترک است. آبنما پرده ای حجم آب را در سطح گسترده‌ای پخش می‌کند و ساختار اصلی ان به همین شکل می‌باشد.

آبنما دیواری

طراحی آبنما دیواری به این شکل است که دیواری عمودی ساخته می‌شود و اب از روی این دیوار به پایین سرازیر می‌شود. آب شکل دیوار را در زمان پایین امدن به خود می‌گیرد. اگر دیوار کاملا صاف و یکنواخت باشد آب مانند پرده‌ای از ان سرازیر می‌شود. اگر دیوار شکلی متفاوت داشته باشد و یا برامدگی‌هایی روی ان تعبیه شده باشد آب با شکل متفاوتی از روی ان سرلزیر می‌شود.

آبنمای دیواری می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. و هر شکل از دیوار میتواند شکلی متفاوت از ریزش اب را ایجاد کند.

آبنما شیشه ای

آنمای شیشه‌ای نوعی از آبنما است که در آن آب از روی شیشه حرکت می‌کند. طراحی ابنما شیشه‌ای برای محیط‌هایی مناسب است که نیاز باشد آبنما از تمام جهات دیده شود. به عنوان مثال این آبنما برای وسط یک سالن بزرگ مناسب است. افراد در هرکجای سالن که باشند این ابنما را مشاهده و همچنین امکان دیدن پشت ابنما را نیز خواهند داشت.

آبنما سنگی

در آبنمای سنگی از سنگ برای ایجاد بستر حرکت اب استفاده می‌شود. طراحی آبنما سنگی به گونه‌ای است که یادآور طبیعت باشد. استفاده از سنک و عناصر طبیعی به همین دلیل در این نوع آبنما مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دیوار خیس

دیوار خیس نوعی از آبنمای دیواری است که در آن دیوار به شکل کاملا صلف طراحی می‌شود و آب از روی آن جاری می‌شود.

طراحی آبنما

طراحی آبنما

برای طراحی آبنما اصولی وجود دارد و نکاتی که باید به آن توجه کرد. این نکات را به عموان اصول طراحی آبنما یادآور می‌شویم.

اصول طراحی آبنما

اصولی که بهتر است در طراحی آبنما به انها توجه کنید:

 • منبع ذخیره اب را تا حد امکان کوچک انتخاب کنید.
 • عایق بندی را به صورت کامل انجام دهید.
 • شیوه‌ای آسان بری تخلیه آب و نظافت آبنما طراحی کنید.
 • کابل‌های برق را عایق و موارد امنیتی را در نظر بگیرید.
 • امنیت عمومی آبنما را در نظر بگیرید.
 • خطرات ناشی از برخورد افراد با ابنما را در نظر بگیرید.

طراحی آبنما

وزش باد در آبنما خارجی

در آبنمای خارجی مشخص کردن جهت باد بسیار مهم است. آبنماهای خارجی که در محیط بیرون تعبیه می‌شوند. در برابر وزش باد ممکن است تغییر مسیر حرکت اب را به همراه داشته باشند. برای حل این مشکل معمولا مهاری را برای جلوگیری از تغییر مسیر آب در نظر می‌گیرند. و یا با پوششی از وزش باد در مسیر آبنما جلوگیری می‌کنند.

آبنما خانگی

برخی مواقع طراحی آبنما برای فضاهای کوچک خانگی می‌باشد. این نوع از آبنما معمولا به صورت کوچک و با وسایل در دسترس و ارزان قیمت ساخته می‌شود. طبیعی است که این نوع از آبنما عمر کوتاهتری دارد و جلوه آبنمای صنعتی را ندارد. اما برای فضاهای کوچک خانگی میتوان از آن استفاده کرد.

ساخت آبنما خانگی

اگر تمایل دارید یک ابنمای خانگی داشته باشید و هزینه اندکی نیز برای ان پرداخت نمایید می‌توانید به راحتی یک آبنما خانگی بسازید. به صورت بسیار ساده مراحل ساخت یک بنمای خانگی را شرح می‌دهیم.

 • یک ظرف پلاستیکی کم عمق و وسیع را اماده کنید. کل ابنما را درون هیمن ظرف ایجاد کنید.
 • سه یا جهار گلدان با لوله، شبیه به قوری انتخاب کنید. آنها را به صورت افقی طوری بچینید که سرریز اب هرکدام به ظرف پایینی بریزد.
 • یک پمپ آکواریوم تهیه کنید. آن را طوری قرلر دهید که اب را لز ظرف پلاستیکی به بالاترین گلدان انتقال دهد.
 • حال با کیاهان مصنوعی آبنما را تزئین کنید.
 • کار تمام است ابنمای خانگی آماده استفاده است.

نورپزدای آبنما

نورپردازی در طراحی و معماری نقشی بسیار مهم دارد. همچنین نورپردازی می‌تواند در طرلحی آبنما نیز بسیار موثر باشد. ترکیب نور و جریان آب یک فیلم با موسیقی زیبا را ایجاد می‌کند.

نورپردازی در ابنما باید به شکلی باشد که جریان آب را نمایش دهد. برای نورپردازی از چراغ های مخصوص استفاده نمایید. همچنین میتوانید از نورهای رنگی نیز برای جلوه بیشتر به آبنما استفاده نمایید.

اجرای آبنما

طراحی آبنما بخشی از انجام کار و اجرای ان بخشی دیگر است. هرچه طراحی ابنما مناسب باشد اجرای آن نیز باید درست انجام شود تا نتیجه مطلوبی بدست آید. در این بخش به مواردی اشاره میکنیم که باشد در اجرای ابنما مورد توجه قرار بگیرد.

عایق بندی آبنما

برای عایق بندی از ابزار استاندارد استفاده کنید. به دلیل آنکه عایق بندی در زیر کار انجام می‌شود بروز مشکل در بخش عایق بندی آبنما مسئله مهمی نیز خواهد بود. چرا که برای رفع مشکل آن باید کل پروزه را تغییر داد تا امکان دسترسی و اصلاح عایق بندی باشد.

فواره در اجرای آبنما

در صورتی که در اجرای ابنما فوارده مورد استفاده قرار گرفته به باد و مواردی که فواره را دچار تغییر مسیر می‌کنند دقت نمایید. همچنین وسعت فوارده را متناسب با محیط آبنما انتخاب کنید.

متریال آبنما

در طراحی ابنما و اجرای آبنما متریال مناسب را انتخاب کنید. آبنما و اجزای ان به طور دائمی در معرض رتوبت هستند. انتخاب متریال مناسب آنها را از اسیب حفظ می‌کند.

اجرای آبنما

تامین برق آبنما

برای تامین برق آبنما در اجرای آبنما از سیستم های استاندارد استفاده کنید. برق و آب هر دو در آبنما مورد استفاده قرار می‌گیرند و این مورد احتمال بروز خطر برق گرفتگی را افزایش می‌دهد. برای تامین برق ابنما همچنین می‌توانید از برق با ولتاژ پایین استفاده نمایید.

تخلیه آبنما

تخلیه و شستشوی ابنما یکی از مواردی است که در اجرای آبنما و همچنین طراحی آبنما باید مورد توجه قرار گیرد. تخلیه بخش ضروری برای استفاده از آبنما است.

اجرای آبنما

آبنمای لاکچری

طراحی آبنمای لاکچری و مدرن یکی از تقاضاهایی است که در که دارندگان ساختمان های لوکس مطرح می کنند. آبنمای لاکچری به معنای آن است که نوعی طراحی ویژه و محصر به فرد در آبنما وجود داشته باشد. این نوع از آبنماها معمولا طراحی اختصاصی برای فضایی خاص دارند یا ویزگی منحصر به فرد در اجرای آبنما وجود داشته که آن را خاص کرده است.

آبنمای لاکچری

آبنمای لاکچری

برای داشتن ابنمای لاکچری و ویزه میتوانید آن را سفارش داده و بعد از پایان کار ان را تحویل یگیرید. آبنمای لاکچری از جند جهت می‌تواند خاص و ویزه باشد. این موارد می‌تواند شامل موارد ذکر شده باشد.

 • طراحی ظاهری آبنما را ویژه انتخاب کنید و طراح به صورت ویزه ان را برای شما طراحی کند.
 • نوع انتشار اب را تغییر داده و آبنمای خود را به یک آبنمای لاکچری تبدیل کنید.
آبنمای لاکچری

مواردی که شاید مورد علاقه شما نیز باشد.

به بالای صفحه بردن