طراحی آلاچیق

برای محوطه‌سازی در ویلا، باغ و یا روف گاردن‌ها طراحی آلاچیق و اجرای آلاچیق بخشی ضروری است. آلاچیق علاوه بر زیبایی بسیاری که به محیط می‌دهد کارایی بالایی نیز در محوطه سازی دارد. در این بخش توضیحاتی در مورد آلاچیق و انواع آن خواهیم داشت.

توسعه فضای سبز

آلاچیق چیست

آلاچیق نوعی سایبان است که شبیه یک چتر ایستاده طراحی می‌شود. البته طراحی های بسیار مدرن دیگری نیز از آلاچیق وجود دارد. اما ساختار آن در بسیاری از موارد حفظ شده است. آلاچیق یکی از اجزایی است که در محوطه سازی و توسعه فضای سبز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معمولا در آلاچیق ها از مبلمان و میز استفاده می‌شود تا جایی برای استراحت و لذت بردن از فضای سبز اطراف باشد. آلاچیق‌های مدرن از نظر کیفیت و زیبایی تغییرات چشمگیری داشته‌اند و خلاقیت در طراحی آلاچیق و اجرای آلاچیق مدرن دیده می‌شود. آلاچیق انواع مختلفی دراد که در بخش بعد به انها اشاره خواهیم کرد.

طراحی آلاچیق

انواع آلاچیق

آلاچیق بر اساس نوع ساخت به چند دسته کلی تقسیم می‌شود. این تقسیم بندی بیشتر بر اساس تصمیم سازنده گرفته می‌شود و تفاوت کاربردی با یکدیگر ندارند. الاچیق با هر شکلی که ساخته شود به عنوان پوششی برای محیط باز در آپارتمان، باغ یا ویلا می‌باشد.

آلاچیق فلزی

فلز اولین گزینه برای طراحی و اجرای آلاچیق است. البته آلاچیق فلزی به صورت کامل از فلز ساخته نمیشود. بلکه چهارچوب اصلی ان از فلز و یا فرفورژه ساخته می‌شود. فلز مقاومت مناسبی ذر برابر باد و باران و عوامل جوی دارد. اما طراحی الاچیق از فلز از نظر هزینه بسیار گران قیمت خواهد بود. از همین جهت است که آلاچیق به صورت تمام فلز ساخته نمی‌شود.

آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی معمولترین نوع آلاچیق است که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد استفاده از چوب چندین ویژگی مثبت دارد که عبارتند از:

 • عایق حرارتی مناسب است. در زمستان گرم و در تابستان سردتر از فلز خواهد بود
 • ظاهری بسیار زیبا دارد.
 • قابلیت رنگ امیزی دارد.
 • هزینه کمتری نسبت به آلاچیق فلزی دارد.

آلاچیق‌های چوبی زیبایی را به محیط میدهند و به دلیل طبیعی بودن متریال یکنواختی با محیط طبیعی دارن. تنها نقطه ضعف آنها عمر کم آنها در برابر شرایط جوی است.

آلاچیق شیشه‌ای

آلاچیق شیشه ای طرحی مدرنتر از انواع دیگر الاچیق محسوب می‌شود. آلاچیق شیشه ای معمولا به صورت مهندسی و با اصول خاص طراحی میشود تا غلاوه بر ایمنی امنیت مناسبی نیز داشته باشد. آلاچیق شیشه‌ای ویژگی متفاوتی نیز دارد که امکان مشاهده محیط از پشت شیشه را نیز دارد. این نوع از آلاچیق ها برای فصل سرد سال بسیار کاربردی می‌باشند.

آلاچیق پارچه‌ای

آلاچیق پارچه ای معمولا برای مواردی استفاده می‌شود که عمر کوتاه مدتی دارند. آلاچیق با این شیوه اجرا معمولا قیمت ارزان و کیفیت پایینتری نسبت به بقیه انواع آلاچیق‌ها دارد.

طراحی آلاچیق

انواع آلاچیق از نظر طراحی سقف

آلاچیق ها از نظر نوع سقف نیز می‌توانند تقسیم بندی داشته باشند. برای آلاچیق سه نوع از سقف به صورت معمول استفاده می‌شود. این سه نوع سقف شامل موارد زیر می‌باشند.

آلاچیق با سقف شیبدار

این نوع از سقف در طراحی آلاچیق برای مناطقی که نیاز به برف روبی دارند در نظر گرفته می‌شود. سقف شب دار علاوه بر زیبایی در طراحی ظاهر می‌تواند کارایی ذکر شده را نیز داشته باشد.

آلاچیق با سقف گنبدی

این نوع از اجرای الاچیق بیشتر جنبه زیبایی دارد. بسیاری از آلاچیق های لوکس با طراحی سقف گنبدی زیبایی خاصی را به محیط می‌دهند.

آلاچیق با سقف صاف

سقف صاق برای آلاچیق آخرین گزینه در طراحی آلاچیق است. اولین مشکل این نوع سقف نیاز به نظافت یا برف روبی ان است. همچنین زیبایی ان نوه از آلاچیق کمتر از دیگر انئاع ان است.

لوازم آلاچیق

چیزی که در اکثر آلاچیق ها به عنوان لوازم الاچیق معرفی می‌شود مبلمان است. این مورد تقریبا در تمام آلاچیق ها وجود دارد. اما آلاچیق می‌تواند شامل لوازم دیگری نیز باشد. لوازمی مانند: لوازم کرم کننده، لوازم سرمایشی، لوازم نگهداری غذا، لوازم سرو غذا و…

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق

طراحی آلاچیق از دو بعد مختلف قابل بررسی است. درجه اول طراحی سازه و درجه دوم طراحی معماری

 • در طراحی سازه شاید پیچیدگی کمتری وجود داشته باشد. چرا که الاچیق فضایی با ابعاد کوچک است که هیچ بار وزنی را نیز تخمل نمی‌کند از همین جهت از نظر سازه محاسبات پیچیده‌ای ندارد. اما به هر حال طراحی این سازه نیاز به محاسباتی نیز دارد. هرچه آلاچیق بزرگتر براشد محاسبات سازه‌ای ان نیز بیشتر خواهد شد. در صورتی که آلاچیق در مناطقی خاص ایجاد شود شاید نیاز به محاسبه مقاومت در برابر یاد را نیز داشته باشد.
 • در طراحی آلاچیق بخش معماری آن می‌تواندبسیار مهم باشد. خلاقیت در اجرای این سازه می‌تواند زیبایی ان را چندین برابر کند. همچنین میتوان انواع طرح های معماری را برای این سازه اجرا کرد. زیبایی ان را دو چندان و کارایی آن را بیشتر کرد.

اجرای آلاچیق

گرچه ممکن است در اجرای آلاچیق پیچیدگی مهندسی وجود نداشته باشد. اما همچنان در ایجاد این سازه باید به نکاتی توجه داشت.

 • متریال مناسب را انتخاب کنید تا در برابر عوامل محیطی مقاوم یاشد.
 • متریال را از متریال بومی استفاده کنید.
 • برای اجرای سازه به سرعت و شدت باد توجه نمایید.
 • در آلاچیق شیشه ای شیشه دوجداره مقاوم را استفاده نمایید.
 • و…

اجرای آلاچیق

عکس آلاچیق

در بخش زیر انواع عکس را از آلاچیق مشاهده می‌نمایید.

اجرای آلاچیق

اجرای آلاچیق

اجرای آلاچیق

اجرای آلاچیق

اجرای آلاچیق


مقالات مفید دیگر:

خرید گل و گیاه آپارتمانی

مرکز فروش استند گلدان در کرج

اجرای برکه

طراحی باغچه

خرید گل و گیاه آپارتمانی لوکس

دانلود اپلیکیشن خرید گل و گیاه

به بالای صفحه بردن