طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن و اجرای روف گاردن در ساختمان‌ها نمادی از طراحی مدرن محسوب می‌شود. روف گاردن لاکچری یکی از تقاضاهایی است که روز به روز در حال گسترش می‌باشد. در این بخش به بررسی روف گاردن از طراحی تا اجرا می‌پردازیم. همچنین انواع مختلفی از روف گاردن را معرفی می‌کنیم. با ما تا انتهای این متن همراه باشید.

توسعه فضای سبز

روف گاردن چیست

roof garden

روف گاردن را به صورت تحت الفضی میتوان به باغ روی بام ترجمه کرد. در ساختمان‌های مدرن استفاده از روف گاردن بسیار معمول است. با طراحی و اجرای روف گاردن علاوه بر افزایش ارزش ملک، فضایی برای لذت بیشتر از وقت خود خواهیم داشت. همچنین بخشی از فضای ساختمان را که معمولا به صورت غیر قابل استفاده می‌باشد را به فضایی کاملا مفید تبدیل کرده‌ایم.

روف گاردن نمایی از رندگی مدرن است. در واقع با توجه به تراکم ساختمان ها در شهرها فضای سبز قابل استفاده برای افراد نیز کاهش داشته است و روف گاردن راه حلی برای بهره گیری از فضای سبز در شهرهای بزرگ و کوچک است.

برخی از باورها وجود دارد که روف گاردن را برای ساختمان مضر میداند، و روف گاردن را موجب تخریب و آسیب به سازه معرفی می‌کند. در این متن با توضیحات کاملی در مورد اجرای روف گاردن این باور عمومی را رد خواهیم کرد. روف گاردن عاملی مفید برای بهبود کیفیت هوای شهر و عاملی برای استفاده بهتر از فضای بام است.

طراحی روف گاردن

انواع روف گاردن

روف گاردن را از نظر نوع ساختار به دو دسته کلی تقسیم می‌کنند. هر نوع از روف گاردن می‌تواند امکانات و یا اشکال مختلفی داشته باشد. که در این بخش به معرفی آنها می‌پردازیم.

روف گاردن گسترده

این نوع از روف گاردن به صورت محدود در ارتفاع طراحی می‌شود. در این نوع گیاهانی با ریشه کوتاه و محدود از نظر رشد انتخاب می‌شوند. این نوع از طراحی معمولا برای سطوح گسترده پیشنهاد می‌شود. همچنین در بام هایی که امکان ایجاد سازه عمیق وجود ندارد از روف گاردن گسترده استفاده می‌شود.

روف گاردن متمرکز

روف گاردن متمرکز ا نظر ارتفاع زیر ساخت فضای بیشتری دارد. از همین جهت است که گیاهان در این نوع از اجرای روف گاردن ریشه‌های بلندتری دارند. روف گاردن متمرکز نیاز به بستر سازی بیشتری دارد و هزینه بستر سازی آن بیشتر از انواع دیگر است.

اجرای روف گاردن

طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن مانند طراحی هر سازه دیگری می‌تواند بسیار متنوع باشد. طراح یا معمار روف گاردن با توجه به شرایط محیط انواعی از طراحی‌ها را ارائه می‌دهد. برای طراحی استفاده از المان‌های گوناگون ضروری است. پس برای هر نوع از طراحی باید بخش هایی را که امکان تغییر دارند شناسایی شوند. در بخش بعدی به معرفی بخش های روف گاردن می‌پردازیم. شناخت این بخش‌ها میتواند طراحی متناسب تری را ایجاد نماید.

بخش‌های روف گاردنش

خلاقیت در طراحی روف گاردن می‌تواند هزاران بخش به روف گاردن اضافه نماید. در تین بخش به اصلی ترین بخش‌های روف گاردن اشاره می‌کنیم.

کفپوش روف گاردن

کفپوش شامل بخشی است که گیاه روی آن رشد نمیکند. در بخش هایی که مسیر عبور در روق گاردن است. همچنین بخش‌هایی که محل قرارگیری میز و صندلی و یا موارد دیگر است از کفپوش استفاده می‌شود.

کف پوش در روف گاردن را با توجه به دمای هوای محیط انتخاب نمایید. برخی از کف پوش‌ها در فصل سرما و یا در گرمای شدید دجار خسارت می‌شوند.

سقف روف گاردن

به صورت کلی در طراحی روف گاردن و یا اجرای روف گاردن از سقف استفاده نمیشود. اما در مواردی در بخش هایی از روفگاردن نیاز به سقف دارید. برای ایجاد سقف به نکات زیر توجه نمایید.

  • سقف در برابر باد بسیار ناپایدار است. طراحی سقف را به گونه‌ای انجام دهید که باد فشاری از زیر یه ان وارد نکند.
  • متریال سقف را طئری انتخاب نمایید گه گرما و سرما تاثیر کمتری در تخریب ان داشته باشند.

چتر روف گاردن

چتر روف گاردن به صورت مجرا ساخته و روی کف پوش قرار میگیرد. چتر علاوه بر زیبایی میتواند آرامش خاطری را نیز برای استفاده از بام ایجاد نماید و افراد را از نور شدید و یا باران و برف حفظ نماید.

خاک روف گاردن

خاک در روف گاردن مسئله بسیار مهمی است. توجه به وزن خاک و همچنین امکان رشد گیاه در خاک دو نکته ای است که باید به آن توجه داشت.

گلدان روف گاردن

گلدان در روف گاردن می‌تواند از متریال قالب، ساخته شود. همچنین میتواند به صورت آماده تهیه شود. توجه داشته باید قراردادن تعداد زیاد گلدان در یک بخش کاری اشتباه است.

چمن روف گاردن

استفاده از چمن بستگی به طراحی روف گاردن و اجرای روف گاردن دارد. پیشنهاد می‌شود در این موارد از چمن مصنوعی به صورت محدود استفده شود.

مبلمان روف گاردن

مبلمان و طرحی آن بخش بسیار مهمی است. چرا که تمام هدف از  محوطه سازی بام، نشستن و استراحت کردن افراد است. برای مبلمان بهتر است بخشی که از باد و باران محفوظ است استفاده شود. بخش‌هایی مانند زیر آلاچیق یا زیر سقف برای قرار دادن مبلمان فضایی مناسب است.

باربیکیو پشت بام

پیشنهاد می‌شود برای طراحی روف گاردن و یا در حین اجرای روف گاردن از باربیکیو استفاده نمایید. این ابزار کمک میکند تا زمان بیشتری در روف گاردن صرف شود.

طراحی روف گاردن

روف گاردن کوچک

سایز روف گاردن در طراحی آن میتواند تاثیر گذار باشد. در روف گاردن گوچک المان های میتیمال استفاده نمایید. این کار علاوه بر زیبایی کارایی را نیز بالاتر خواهد برد.

طراحی روف گاردن کوچک

در طراحی روف گاردن کوچک به چند نکته توجه نمایید.

  • حفظ اجزا در مقابل باد و باران مهمترین بخش است.
  • در صورت امکان سقفی مناسب با دیوارهایی مناسب را به صورت کلی طراحی نمایید.
  • از تمرکز اجزا روی بخش کوچک خودداری کنید.
  • وزن خاک و کف سازی و دیگر موارد را محاسبه نمایید تا دچار مشکل فشار روی ساختمان نشوید.
روف گاردن ساده

سادگی خود نمادی از زیبایی است. برای اجرای روف گاردن ساده خلاقیت را در ائلویت قرار دهید.گیاهانی با رنگ بندی مناسب انتخاب کنید. رنگبندی در روف گاردن ساده نقش مهمی در زیبایی آن خواهد داشت.

اجرای روف گاردن

بعد از طراحی روف گاردن نوبت به اجرای روف گاردن می‌رسد. هرچه طراحی زیبا و کارامد باشد بدون اجرای مناسب ارزش واقعی نخواهد داشت. برای اجرای مناسب روف گاردن به نکاتی باید توجه داشت. در این بخش به توضیح این نکات می‌پردازیم.

اجرای روف گاردن

مراحل اجرای روف گاردن

مراحل اجرای روف گاردن را به شکل زیر پیگیری نمایید. انجام دقیق و مرحله به مرحله روف گاردن می‌تواند تاثیر بسیاری در کیفیت اجرای ان داشته باشد.

ایزولاسیون پشت بام

قبل از هر اقدامی شیوه ای مناسب برای عایق بندی پشت بام انتخاب کنید. اجرای این مرحله باید بسیار با کیفیت باشد چرا که نقص در ان منجر به خسارت به ساختمان می‌شود. عایق کاری در اجرای روف گاردن بیشتر در بخش رطوبت اهمیت دارد. نحوه اجرای این بخش در نتیجه کار بسیار تاثیر گذار است.

تولید و حمل اقلام مصرفی

بعد از زیر سازی اقلام مصرفی را به محل کار انتقال دهید. هر بخش ممکن است پیش ساخته باشد و یا نیاز به ساخت در محل داشته باشد تمامی این موارد را به محل کار انتقال دهید.

اجرای سازه ها

سازه های فلزی، چوبی و … را اماده و طبق طراحی انجام شده به شکل دقیقی کامل نمایید.

طرح کاشت مناسب روف گاردن

گیاهانی مناسب با زیر سازی خود انتخاب کنید. کاشت گیاه در طراحی روف گاردن اهمیت زیادی دارد با دقت کامل کاشت گیاهان را دنبال و نظارت کافی روی آن داشته باشید.

آلاچیق در روف گاردن

در صورت نیاز الاچیق را در کف یکارید. تئجه داشته باشید یک پارچلی الاچیق با کف می‌تواندامنیت مناسبتری را نیز فراهم کند.

اجرای روف گاردن

گیاهان مناسب روف گاردن

برای روف گاردن هر گیاهی را می‌توانید به سلیقه خود انتخاب کنبد. برای انتخاب گیاهان مناسب سه فاکتور را درنظر بگیرید.

مقاوم در برابر آفتاب و سرما

گیاهانی را انتخاب کنید که ردبرایر سرما و گرمای شدید مقاومت مناسبی داشته باشند. گیاهان در روف گاردن به صورت دائمی در معرض تغییرات آب هوایی هستند. در این بخش نیاز به گیاهان بسیار مقاوم دازرید.

کوچک و کم وزن

کوچک بودن گیاهان و کم وزن بودن انها فاکتور دوم است. از درخت یا موارد مشابه استفاده نکنید. گیاهانی با ریشه کوتاه، وزن کم مناسبترین گزینه برای انتخاب هستند.

محلی و متناسب با آب هوا

گیاهان محلی یک راهنمای خوب برای انتخاب هستند. در صورت امکان از گیاهان محلی برای روف گاردن استفاده نمایید. گیاهان محلی تطابق گاملی با اب هوای منطقه دارند.

اجرای روف گاردن

روف گاردن لاکچری

در طراحی روف گاردن لاکچری یا لوکس چند عامل را به محوطه اضافه نمایید. این گزینه‌ها کمک میکنند ظاهری بسیار زیباتر و کیفیت استفاده بالاتری داشته باشید.

آبیاری اتوماتیک

برای اجرای روف گاردن لاکچری از سیستم آبیاری اتوماتیک بهره بگیرید. این گزینه علاوه بر زیبایی دائمی که به گیاهان می‌دهد توقع افراد از لوکس بودن روف گاردن را نیز براورده می‌کند.

نورپردازی

نورپردازی را به صورت کاملا ویزه در روف گاردن لاکچری خود اضافه نمایید. طراحی مناسب نورپردازی تاثیر زیبایی آن را چندین برابر می‌کند.

روف گاردن لاکچری

روف گاردن لاکچری

روف گاردن لاکچری

 


مواردی که مرتبط با موضوع :

به بالای صفحه بردن