طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز و همچنین اجرای فضای سبر دامنه بسیار گسترده‌ای دارد. انواج تجهیزات برای این طراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد . نیاز به فضای سبز در آپارتمان، ویلا و باغ باعث شده است تا روز به روز متقاضیان این بستر سبز بیشتر شود. اگر شما نیز به توسعه فضای سبز علاقه‌مند هستید و یا می‌خواهید نوعی از فضای سبز را در خانه خود داشته باشید با ما همراه باشید.

توسعه فضای سبز

 

طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز ترکیبی از اصول فنی و زیبایی شناسی است. در بخش فنی باید مانند یک معمار ورزیده اصول فنر را در طراحی بکار گرفت و در بخش زیبایی باید چیدمانی مناسب را ایجاد کرد. در طراحی فضای سبز علاوه بر ایجاد سازه و گاشت گل گیاه می‌توانید از اجزای دیگری نیز بهره بگیرید . این اجزا می‌تواند یک گلدان ساره و یا یک اثر هنری باشد. در این یخش به تعدادی از بخش هایی که در توسعه محیط بید به ان توجه داشت اشاره می‌کنیم.

طراحی فضای سبز

استفاده از آلاچیق در اجرای فضای سبز

هر نوع طراحی انجام دادید  و به هر شکلی که اجرای فضای سبز را به پایان رساندید آلاچیق را فراموش نکنید. آلاچیق فضایی را ایجاد می‌کند تا مبلمان را در زیر ان قرار دهید . همچنین افراد در زیر آلاچیق از باد و باران حفظ می‌شوند. آلاچیق احساس امن بودن را به محیط می‌دهد.

آلاچیق می‌تواند مدرن و یا سنتی باشد. ساده ترین نوع آلاچیق همان طرح چتر ایستاده است که شید بارها و بارها دیده باشید. آلاچیق یکی از اجزای مهم در محیط فضای سبز است.

استفاده از پل در اجرای فضای سبز

پل های کوچک یا بزرگ با توجه به اندازه محیط بخشی از محیط هستند که زیبایی خاصی را به حیاط، باغچه و یا ویلا می‎دهند. پل در اجرای فضای سبز معمولا یک عنصر نمادین است و کمتر از نظر کاربردی به ان نگاه می‌شود.

مسیر رفت و امد

برای مسیر رفت امد در باغ یا ویلا می‌توانید چند ایده خلاقانه داشته باشید. همچنین اصولی را برای طراحی این بخش در نظر بگیرید.

  • سعی کنید مسیر رفت امد را با دیواره های بسیار کوتاهی از بخش‌های دیگر جدا کنید.
  • پوشش سنگ و چمن مصنوعی ساده ترین کف سازی و در عین حال بسیار زیبا خواهد بود.
  • از نور پردازی برای مشخص کردن مسیر رفت امد استفده نمایید.
  • چندین مسیر برای رسیدن به فضای آلاچیق ایجاد نمایید.
برکه در اجرای فضای سبز

برکه در طراحی فضای سبز فاکتور ویژه ای است. ایجاد برکه هزینه بالاتری نسبت به انواع طراحی دارد. همچنین ایجاد برکه باید در فضای مناسب و بزرگ ایجاد گردد. حرکت اب در فضای سبز یکی از پر طرفدارترین شیوه طراحی از نگاه کرفرما است.

اجرای فضای سبز

همانقدر که طراحی در فضای سبز اهمیت دارد اجرا نیز پر اهمیت است. برای اجرای فضای سبز گرچه ممکن است صدها شیوه مختلف وجود داشته باشد. اما رعایت چند نکته بسیار اهمیت دارد.

ایجاد نقشه

قبل از اجرا نقشه و پلان کار را مشخص کنید. مواردی بسیاری وجود دارد که شاهد ان هستیم پیمانکار به صورت ذهنی طراحی و اجرا را انجام می‌دهد. ایجاد نقشه امکان اصلاح معایب را قبل از انجام هزینه به شما می‌دهد. همچنین در مواردی که نیاز به محاسبه در اجرای سازه وجود داشته باشد نقشه امکان آن ر فراهم می‌کند.

بررسی هزینه اجرا

قبل از اجرای هزینه دقیق اجرا را محاسبه نمایید. در بسیاری از موارد به دلیل عدم بررسی هزینه کارهای فضای سبز به صورت نیمه کاره رها شده است.

ایده‎‌های طراحی فضای سبز

برای طراحی هر سازه ای هزاران ایده و خلاقیت وجود دارد که می‌تواند در کارایی و زیبایی آن تاثیر گذار باشد. هر نوع از طراحی می‌تواند نوعی از خلاقیت در کار را به همراه داشته باشد. در این بخش به برخی از این خلاقیت ها اشاره می‌کنیم.

فضای سبز باغ

در این طراحی ترکیب گیاهان  و اجزای سازه می‌تواند خلاقیتی مفید و کاربردی باشد. به عنوان مثال استفاذه از تنه درخت بجای ستون الاچیق، این شیوه گرچه در برخی از طراحی ها مشاهده می‌شود اما همچنان می‌تواند گزینه ای بسیار جذاب باشد.

طراحی فضای سبز ویلا

ایجاد نهر روان در مقیاس های کوچک می‌تواند طراحی ویلا را دگرگون کند. همچنین در صورتی که در این نهر ها از نورپردازی مناسب نیز استفاده شود زیبیی چشمگیری خواهد داشت.

فضای سبز حیاط خانه

طراحی اشکال نیم داره برای الاچیق و فضای استراحت می‌تواند خلاقیتی مفید برای حیاط خانه باشد. نیم دایره علاوه بر اشغال کمتر فضا زیبایی چشمگیری نیز به فضای کوچک می‌دهد.

طراحی فضای سبز

چه مواردی را در طراحی فضای سبز رعایت کنیم

در طراحی رعایت برخی از نکات به اختیار طراح می‌باشد . اما برخی از موارد هستند که به عنوان اصول در طراحی محیط فضای سبز پذیرفته شده اند. این موارد عبارتند از:

یکنواختی در طراحی

یکنواختی در طراحی به مفهوم آن است که ترکیبی درست را برای طراحی انتخاب کنید. به عنوان مثال برکه ای با طراحی کاملا مدرن را در کنار آلاچیقی کاملا سنتی قرار ندهید. یا اگر از این موضوع به عنوان کنتراست استفاده میکنید این مورد را در تمام بخش‌های طراحی خود در نظر بگیرید.

تعادل در طراحی فضای سبز

برای حفظ تعادل در این نوع از طراحی‌ها کافی است تا بخشهای مختلف فضای سبز را با مقدار وسایل تقریبا مساوی دیزاین کنید. به عنوان مثال در بخشی بیش از اندازه مبلمان نچینید، یا در ایجاد تعداد الاچیق ها زیاده روی نکنید.

توجه به رنگ در طراحی فضای سبز

فضای سبز با رنگ قالب سبز همراه است. توجه به این رنگ و استفاده از انواع رنگ‌های دیگر می‌تواند زیبایی بیشتری به محیط بدهد.

دسته بندی انواع فضای سبز

گرچه طراحی فضای سبز همواره یک هدف را دنبال می‌کند و نوع طرحی و اجرای ان نیز روالی مشخص دارد اما توسعه فضای سبز می‌تواند دسته بندی از نظر نوع استفاده داشته باشد.

طراحی فضای سبز ویلا

ویلا های کوچک و بزرگ بیشترین نیاز به فضای سبز را دارند چرا که خرید ویلا خود به مفهوم تمایل برای استفاده از طبیعت است.

طراحی فضای سبز باغ

گرچه باغ ها خودشان منابع فضای سبز هستند اما نیاز به طراحی مدرن در بخشی از باغ زیبایی بسیاری خواهد داشت.

اجرای فضای سبز شهری

این بخش معمولا با پیمانکاری شهرداری انجام می‌شود. اجرای فضای سبز شهری نیاز تمام شهرهای کوچک و بزرگ می‌باشد.

اجرای فضای سبز تالار

تالارها شاید بیشتر از کاربرد فضای سبز به زیبایی ان اهمیت می‌دهند. از همین جهت است که زیباترین طراحی ها را در تالارهای گوناگون می‌بینیم.

اجرای فضای سبز باغچه

باغچه ها نیز با ایجاد فضای سبز زیبایی دوچندان پیدا می‌کنند شاید باغچه ها را بتوان به عنوان کوچکترین فضای سبز معرفی کرد.

فضای سبز پنت هاوس

روف گاردن ها نمای مدرن در طراحی فضای سبز هستند. پنت هاس نیز می‌تواند از شیوه های مشابه طراحی روف گاردن استفاده نماید.

 

 

 

 


برخی از موضوعات مرتبط:

خرید گل و گیاه آپارتمانی

طراحی آلاچیق

نگهداری فضای سبز

خرید گل و گیاه ارزان

حراج گل و گیاه در کرج

دانلود اپلیکیشن خرید گل و گیاه

نگهداری فضای سبز

اجرای مبلمان فضای سبز

به بالای صفحه بردن